Sıkça Sorulan Sorular

ürün ve sipariş

Web sitemizde satışa sunulan ürünlerin tamamı orijinal, Herbalife’a ait etiketli ve barkodlu ürünlerdir.

Web sitemiz üzerinden satılan tüm ürünlerin satış fiyatlarına KDV dahildir.

Sitemiz üzerinden verdiğiniz siparişlerde, siparişiniz henüz kargoya teslim edilmediyse 0546 450 20 00 numaralı whatsapp hattımızdan müşteri hizmetlerimize ulaşarak değiştirebilirsiniz.

Siparişinizin kargoya verilip verilmediğini kontrol ediniz. Sipariş verdiğiniz ürün kargoya teslim edilmediyse teslimat adresini değiştirebilirsiniz. Bunun için 0546 450 20 00 numaralı whatsapp hattımızdan müşteri hizmetlerimize ulaşabilirsiniz.

Stoklarımızın sürekli yenilenmesi sebebi ile ürünler tekrar satışa açılmaktadır.

kargo / ulaşım

Siparişler 1-3 iş gününde alıcısına ulaşmaktadır.

Site üzerinden sipariş detaylarım sayfasından sipariş durumunuzu takip edebilirsiniz.

Evet. Kargo ile gönderim esnasında kargodan kaynaklı olarak ürünlerde zarar oluşabilmektedir. Bu sebeple ürünü teslim alırken paketinde ezilme, yırtılma ve ıslanma gibi bir durum olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Böyle bir durum olduğunda kargoyu teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturmalısınız.

iptal iade

Sebebi ne olursa olsun herhangi bir üründen memnun kalmazsanız 30 gün içerisinde iade hakkınızı kullanabilirsiniz. Memnuniyetiniz bizim için önemli.

Siparişi iptal ettiğinizde ya da ürünü geri iade ettiğinizde, ürünün bize ulaşmasından itibaren 7-10 iş günü içerisinde paranız iade edilmektedir.

Ürünün size ulaşmasından itibaren 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.